Timothée Chalamet Kimdir? Biyografisi, Oynadığı Dizi ve Filmler

Timothée Chalamet’in eğitim ve kariyer başlangıcı, dönüm noktaları, özel hayatı, aldığı ödüller ve unutulmaz sözleri hakkında bilgi edinin.

Timothée Chalamet Eğitimi ve Kariyer Başlangıcı

Timothée Chalamet, 27 Aralık 1995 tarihinde New York’ta doğmuştur. Fransız asıllı Amerikalı bir ailenin çocuğudur. Annesi Broadway ve oyuncu dövşendisi olan Nicole Flender’ın kuzeni. Babası ise heykeltraş ve üniversite öğretim görevlisidir. Chalamet, çocukluğunun büyük bir kısmını Fransa’nın Le Chambon-sur-Lignon kasabasında geçirmiştir. Bu sayede Fransızca’yı akıcı bir şekilde konuşabilmektedir.

Temel eğitimini New York’ta aldıktan sonra, 2013 yılında LaGuardia Sanat Lisesi’nden mezun olmuştur. Ortaokuldan beri oyunculuk kariyerini hedefleyen Chalamet, lise döneminde tiyatro performansları ile dikkat çekmiştir. Eğitimi boyunca çeşitli tiyatro oyunlarında rol almış ve performanslarıyla övgü toplamıştır.

Chalamet, eğitimine devam etmek için Columbia Üniversitesi’ne başvurmuş ancak başarılı oyunculuk kariyeri nedeniyle bu planını ertelemiştir. Kariyerine başlamadan önce oyunculuk eğitimi almak için Stella Adler Stüdyo’ya gitmiştir.

Genç yaşta başladığı kariyerinde kendini hızla kanıtlayan Chalamet, sinema dünyasının en dikkat çekici genç oyuncularından biri haline gelmiştir.

Timothée Chalamet Kariyerindeki Dönüm Noktaları

Timothée Chalamet Kariyerindeki Dönüm Noktaları

Timothée Chalamet, oyunculuk kariyerinde birçok dönüm noktası yaşamıştır. Genç yaşına rağmen, oynadığı roller ve aldığı ödüllerle adını duyurmuş bir yetenek olarak ön plana çıkmaktadır. Kariyerindeki önemli adımları ve dönüm noktalarını inceleyelim.

1. Call Me By Your Name (2017) Filmi
Chalamet’in kariyerindeki ilk büyük çıkışı, Luca Guadagnino’nun yönettiği ve James Ivory’nin senaryosunu yazdığı romantik drama filmi Call Me By Your Name ile oldu. Oynadığı Elio karakteri ile büyük beğeni toplayan genç oyuncu, bu filmdeki performansıyla pek çok ödül ve adaylık elde etti.

2. Beautiful Boy (2018) Filmi
Steve Carell ile birlikte başrolü paylaştığı Beautiful Boy filmi de Chalamet’in kariyerinde dönüm noktalarından biri oldu. Uyuşturucu bağımlılığı konusunu ele alan filmdeki etkileyici performansı ile kariyerine yeni bir ivme kazandırdı.

Bunlarada Göz Atın :
Marlon Brando Kimdir? Biyografisi, Oynadığı Dizi ve Filmler

3. Little Women (2019) Filmi
Greta Gerwig’in yönettiği ve başrollerinde Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh ve Eliza Scanlen gibi oyuncuların yer aldığı Little Women filmi, Chalamet’in kariyerinde önemli bir yere sahip. Filmdeki Laurie karakteriyle başarılı bir performans sergileyen Chalamet, bu filmle de adından söz ettirdi.

4. Dune (2021) Filmi
Son dönemdeki en önemli projelerinden biri olan Dune filmi, Chalamet’in kariyerindeki dönüm noktalarından biri olmaya aday. Bu dev prodüksiyon ve oynadığı Paul Atreides karakteriyle Chalamet, bir kez daha beklentileri karşılayacak performansı ile izleyicilerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Timothée Chalamet Özel Hayatı

Timothée Chalamet, 27 Aralık 1995’te New York’ta doğdu. Fransız kökenli olan Chalamet, aslen Fransa’nın Le Chambon-sur-Lignon şehrinin bir köyünde doğmuştur. Annesi UNICEF çalışanı olan Nicole Flender, babası ise Marc Chalamet’tir. Chalamet’in ablası Pauline Chalamet de oyunculuk yapmaktadır.

Oyunculuğa olan tutkusu lise yıllarında başlayan Timothée Chalamet, yaratıcı yönlerini keşfetmek için LaGuardia Sanat Lisesi’ne gitmiştir. Daha sonra Columbia Üniversitesi’nde öğrenim görmüş ve mezun olmuştur.

Chalamet, özel hayatını genellikle kameralardan uzak tutmaktadır. Aşk hayatı hakkında çok fazla bilgi vermemekle birlikte, ilişkilerini özel tutmayı tercih etmektedir. Medyada çıkan haberlere göre Chalamet, Lily-Rose Depp ile bir ilişki yaşamaktadır.

Genç yaşına rağmen başarılı kariyeriyle dikkat çeken Chalamet, oyunculuk kariyerine devam ederken, özel hayatını sır gibi saklamaya devam edecek gibi görünüyor.

Timothée Chalamet Oynadığı Dizi ve Filmler (Tablo)

Timothée Chalamet, kariyeri boyunca birçok dizi ve filmde rol almıştır. İşte Chalamet’in oynadığı dizi ve filmler tablosu:

Tarih Yapım Rol
2011 Law & Order Eric Foley
2012 Loving Leah Samuel Waxman
2014 Men, Women & Children Danny Vance
2014 Interstellar Tom Cooper (15 yaşında)
2014 Homeland Finn Walden
2017 Call Me by Your Name Elio Perlman
2017 Lady Bird Kyle Scheible
2018 Beautiful Boy Nicolas Sheff

Bu tabloda Timothée Chalamet‘in oynadığı bazı önemli dizi ve filmleri görebilirsiniz. Kendisi bu yapımlarla sinema dünyasında adını duyurarak, oyunculuk kariyerine hızlı bir başlangıç yapmıştır.

Bunlarada Göz Atın :
Todd Williams Kimdir? Biyografisi, Oynadığı Dizi ve Filmler

Timothée Chalamet Aldığı Ödüller ve Adaylıklar

Timothée Chalamet, henüz genç yaşına rağmen birçok önemli ödüle aday gösterilmiş ve birçoğunu kazanmış bir aktördür. 2017 yılında En İyi Erkek Oyuncu dalında Hayalet Hikayeleri ile BAFTA Ödülleri’nde aday gösterilmiş ve En İyi Erkek Oyuncu Sterlin Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü’nü kazanmıştır.

Aynı yıl, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Yüzyılın Aşkları ile Altın Küre Ödülleri’nde aday gösterilmiştir. 2018 yılında Call Me by Your Name filmindeki performansı ile En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterilmiştir.

Bu adaylıklardan biri genç yaşına rağmen Oscar Ödülleri’ne aday gösterilme başarısıdır. Henüz 24 yaşındayken En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterilen Timothée Chalamet, bu yetenekli performansıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Chalamet’in genç yaşına rağmen bu kadar önemli adaylıklar alması ve ödüller kazanması, onun kariyeri boyunca ne kadar önemli bir aktör olacağını göstermesi açısından oldukça etkileyici ve önemlidir.

Timothée Chalamet Unutulmaz Söz ve Replikleri (Tablo)

Timothée Chalamet, genç yaşına rağmen birçok filmde yer almış ve muhteşem oyunculuk performansı ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Chalamet’in oynadığı filmlerdeki unutulmaz sözleri ve replikleri de adeta hayranlarının dilinden düşmemektedir.

Özellikle Call Me by Your Name filmi ile tanınan Chalamet, bu filmdeki duygusal ve etkileyici replikleri ile izleyicileri derinden etkilemeyi başarmıştır. Is it better to speak or die? gibi birçok etkileyici repliği ile Chalamet, oyunculuk yeteneğini bir kez daha kanıtlamıştır.

Bir diğer unutulmaz film olan Lady Birdde de Chalamet’in karakterinin ilginç ve akılda kalıcı replikleri bulunmaktadır. I’m on top of the world! gibi büyüleyici sözleri, izleyiciler üzerinde derin bir etki yaratmıştır.

Chalamet’in kariyerindeki diğer önemli filmlerde de benzer şekilde unutulmaz sözler ve replikler bulunmaktadır. Oyunculuğu ve replikleri ile izleyicileri kendine hayran bırakan genç oyuncunun, gelecekte de birçok unutulmaz filmde rol alacağı kesindir.

You may also like...

Bir yanıt yazın