Brad Pitt Kimdir? Biyografisi, Oynadığı Dizi ve Filmler

Brad Pitt’in kariyeri, özel hayatı, filmografisi, ödülleri ve unutulmaz sözleri hakkında detaylı bilgi.

Brad Pitt Eğitimi ve Kariyer Başlangıcı

Brad Pitt, 18 Aralık 1963’te Amerika’nın Shawnee kasabasında dünyaya geldi. Missouri Üniversitesi’nde gazetecilik okudu ve bu dönemde oyunculuk eğitimi alarak kariyerine adım attı. Üniversite yıllarında öğrenci filmlerinde rol aldı ve tiyatro deneyimi kazandı.

Pitt‘in kariyeri, 1987 yılında çektiği bir reklam filmi ile başladı. Daha sonra televizyon dizilerinde yer aldı ve adını duyurmaya başladı. İlk büyük çıkışını, 1991 yılında Thelma & Louise filmindeki rolü ile gerçekleştirdi. Bu film, genç oyuncunun yeteneklerini keşfeden yapımcıların dikkatini çekti.

Brad Pitt, dünya çapında tanınan bir aktör olmasının yanı sıra, aynı zamanda yapımcılık ve yönetmenlik alanlarında da çalışmalar yürütmektedir. Kendisi, Hollywood’un en popüler ve en çok kazanan oyuncularından biri olmuştur.

Pitt, oyunculuk kariyerine başladığı günden bugüne kadar birçok önemli filmde rol almış ve sayısız ödül kazanmıştır. Bu süreçte, Hollywood’un en saygın aktörlerinden biri haline gelmiştir.

Brad Pitt Kariyerindeki Dönüm Noktaları

Brad Pitt, kariyerinin dönüm noktaları olan birçok önemli projeye imza atmış ünlü bir oyuncudur. Pitt’in kariyerindeki en önemli dönüm noktalarından biri, 1991 yapımı Thelma ve Louise filmindeki rolüdür. Bu filmle birlikte geniş bir izleyici kitlesinin dikkatini çekmiş ve Hollywood’da ün kazanmıştır. Ardından 1992 yılında oynadığı A River Runs Through It filmi ile de başarısını perçinlemiştir.

1999 yılında Fight Club ve Meet Joe Black filmlerindeki başarılı performanslarıyla adından sıkça söz ettiren Brad Pitt, kariyerindeki dönüm noktalarından birini de bu dönemde yaşamıştır. Bu filmlerle birlikte Pitt, Hollywood’un en çok aranan oyuncuları arasına girmiştir. Aynı zamanda 2001 yılında Ocean’s Eleven filmiyle Büyük Başarı kazanmış ve kariyerinde önemli bir adım atmıştır.

Brad Pitt‘in kariyerindeki bir diğer dönüm noktası, 2004 yapımı Troy filmi olmuştur. Bu filmdeki başarılı performansı ve filmdeki görkemli sahnelerle Pitt, kariyerindeki yükselişini devam ettirmiştir. Aynı zamanda 2009 yapımı Inglourious Basterds ve 2011 yapımı Moneyball filmleri de kariyerindeki dönüm noktalarından birkaçı olarak gösterilmektedir.

Bunlarada Göz Atın :
Noel Appleby Kimdir? Biyografisi, Oynadığı Dizi ve Filmler

Brad Pitt, kariyeri boyunca birçok önemli filmde rol almış ve her biri kariyerinde dönüm noktası olmuştur. 2019 yapımı Once Upon a Time in Hollywood filmi ile de kariyerindeki başarıyı sürdüren Pitt, sinema dünyasının en saygın oyuncularından biridir.

Brad Pitt Özel Hayatı

Brad Pitt, 18 Aralık 1963 tarihinde Oklahoma’da doğmuştur. Gençliğinde Missouri Üniversitesi’nde gazetecilik okurken, oyunculuğa olan ilgisi nedeniyle eğitimini yarıda bırakmıştır. Özel hayatına gelince, Pitt’in romantik ilişkileri ve evlilikleri oldukça dikkat çekici olmuştur.

Pitt, ilk evliliğini oyuncu Jennifer Aniston ile yapmıştır. Ancak çift 2005 yılında boşanmıştır. 2014 yılında aktris Angelina Jolie ile evlenen Pitt’in bu evliliğinden de bir kız ve üç erkek çocuğu bulunmaktadır. Ancak çift 2019 yılında boşanma kararı almış ve hala boşanma süreci devam etmektedir.

Öte yandan Pitt’in sosyal hayatına ilişkin bilgiler de merak edilen konular arasındadır. Aktör, çeşitli hayır kurumlarına destek veren, çocuklara yardım eden ve çevreci projelerde yer alan bir kişiliğe sahiptir.

Brad Pitt’in özel hayatı, oyunculuk kariyeri kadar dikkat çekici ve merak edilen bir konudur. Medyada sık sık yer alan ilişki haberleri ve aile hayatıyla ilgili gelişmeler, hayranları tarafından yakından takip edilmektedir.

Brad Pitt Oynadığı Dizi ve Filmler (Tablo)

Brad Pitt, dünya çapında tanınan ve beğenilen birçok filmde rol almış ünlü bir aktördür. Genç yaşından itibaren kariyerine adım atan Pitt, birçok unutulmaz karakteri canlandırmıştır. İşte Brad Pitt’in oynadığı dizi ve filmler hakkında detaylı bilgiler.

İlk olarak Brad Pitt, 1987 yapımı Hunk filmi ile sinema dünyasına adım atmıştır. Ardından 1991 yılında Thelma & Louise filmi ile büyük beğeni toplamış ve dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. A River Runs Through It, Legends of the Fall, Se7en gibi filmlerle kariyerine devam eden Pitt, 1999 yapımı Fight Club ile de büyük bir çıkış yakalamıştır.

2000’li yıllarda da başarılı performansını sürdüren Brad Pitt, Ocean’s Eleven serisi, Troy, Mr. & Mrs. Smith, The Curious Case of Benjamin Button, Inglourious Basterds, Moneyball, Fury gibi filmlerde rol almış ve izleyicilerden tam not almıştır.

Bunlarada Göz Atın :
Michael C. Hall Kimdir? Biyografisi, Oynadığı Dizi ve Filmler

2019 yılında vizyona giren Once Upon a Time in Hollywood filmi ile de başarılı performansını sürdüren Pitt, oyunculuk kariyerine hala devam etmektedir. Brad Pitt’in, sevilen projelerinin yer aldığı filmografi tablosuna aşağıdan göz atabilirsiniz.

Film / Dizi Adı Yıl
Thelma & Louise 1991
Se7en 1995
Fight Club 1999
Troy 2004
Mr. & Mrs. Smith 2005
The Curious Case of Benjamin Button 2008
Inglourious Basterds 2009
Moneyball 2011
Fury 2014
Once Upon a Time in Hollywood 2019

Brad Pitt Aldığı Ödüller ve Adaylıklar

Brad Pitt, oyunculuk kariyeri boyunca birçok ödül ve adaylık kazanmıştır.

1996 yılında Oceans Eleven filmi ile En İyi Oyuncu dalında Altın Küre Ödülüne aday gösterilmiştir.

Aynı film ile 2002 yılında En İyi Oyuncu dalında BAFTA Ödülü’nü kazanmıştır.

2007 yılında The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford filmi ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar’e aday gösterilmiştir.

Moneyball ve The Big Short filmleri ile En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’e aday gösterilmiştir.

Brad Pitt Unutulmaz Söz ve Replikleri (Tablo)

Brad Pitt Unutulmaz Söz ve Replikleri

Brad Pitt Unutulmaz Söz ve Replikleri

1. Bağdaş Kur, Hayatı Yakala! – Fight Club

Fight Club filmindeki bu unutulmaz replik, Brad Pitt’in performansı ve karakterinin etkileyici derinliğiyle akıllara kazınmıştır. Kendine özgü tarzı ve karizmatik oyunculuğuyla bu replik, izleyicilere güçlü bir mesaj verir.

  • Tek istediğin şey saygı mı? Hayır, saygı göstermem. Tek istediğin şey sempati mi? Hayır, onu da vermem. Tek istediğin şey aşk mı? Hayır, o da yok. İyi ki benimle yaşıyorsun çünkü sana ne istersem onu yapıyorsun. – Se7en
  • Hepimiz, parlayan yıldızlara, hayallerin peşinden giden insanlara benzemek istiyoruz. Ama aslında doğru olan hayalleri bırakıp gerçekle yüzleşmektir. – Moneyball

Bu tablodaki diğer unutulmaz sözleri görmek için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Film/Dizi Unutulmaz Söz/Replik
Fight Club Bağdaş Kur, Hayatı Yakala!
Se7en Tek istediğin şey saygı mı? Hayır, saygı göstermem. Tek istediğin şey sempati mi? Hayır, onu da vermem.
Moneyball Hepimiz, parlayan yıldızlara, hayallerin peşinden giden insanlara benzemek istiyoruz. Ama aslında doğru olan hayalleri bırakıp gerçekle yüzleşmektir.

You may also like...

Bir yanıt yazın